Berounka se vyznačuje především širokým, přehledným a přívětivým říčním korytem, které je vhodné pro každého. Plaví se tudy začátečníci, staří harcovníci, zkušení mistři i rodiny s malými dětmi. Každému její okolí učaruje. Překvapí Vás rozmanitost okolní krajiny, střídají se tu remízky s prostornými loukami, mohutnými skalisky, která zasahují až k vodní hladině, budete míjet hluboké křivoklátské lesy. Berounka, to je také hrad Karlštejn a Křivoklát a zříceniny hradů Týřov a Libštejn.
Z Chrastu u Plzně do Zbečna a na Karlštejn
Berounka se splouvá v úseku mezi Plzní a Prahou, nejčastěji plavba začíná v Chrastu u Plzně a končí buď ve Zbečně, nebo ji lze prodloužit až pod hrad Karlštejn. Jednu z nejkrásnějších českých řek zpestřují četné jezy, jen některé z nich mívají propusti, ale většinou jsou nesjízdné. Spád říčního toku je v úseku od Plzně až k soutoku s Vltavou velmi pozvolný, většinou se jedná o mírně proudící tok obtížnosti ZW C. Berounka nebývá zrádná ani při mírně zvýšeném vodním stavu, ovšem pozor! S vyšším vodním sloupcem se zvyšuje nebezpečí především v okolí jezů, které nelze podceňovat. Splouvání válcových a kolmých jezů, kde voda tiše mizí ve vývařišti a tvoří se pod jezem silný válec (vracák), je velice riskantní a nebezpečné. Přeceňovat svoje schopnosti se nevyplácí, v roce 2015 na to doplatil mladík na jezu Čilá, nedaleko obce Skryje.
Standardně vybavené kempy
Před splouváním Berounky byste neměli zapomenout prostudovat vodáckou kilometráž a rozvrhnout trasu na jednotlivé dny plavby. Musíte se také přizpůsobit místům pro táboření a podle toho plavbu upravit. Za den vodáci pohodlně zvládnou splout 10 – 20 kilometrů, mějte také na paměti, že každý nesjízdný jez, kde je nutné plavidla přenášet po břehu, prodlužuje čas plavby.
Kempy na Berounce bývají dobře zásobené potravinami, v každém kempu nechybí kiosek, občerstvení, nebo restaurace, a standardní bývá i možnost sprchování teplou vodou. Buď je v ceně za ubytování v kempu, nebo je provoz sprchy závislý na mincích a žetonech.